Jak działamy

  • Prowadzimy działania edukacyjne, podnoszące świadomość problemów i potrzeb osób słabosłyszących w przestrzeni publicznej. Poznaj nasz pierwszy ogólnopolski projekt „Przyjazna, dostępna przestrzeń dla Słabosłyszących”, dofinansowany ze środków PFRON. Realizujemy go pod hasłem Nadajemy ton dostępności. Bon-Ton.
  • Pełnimy funkcję krajowego konsultanta w projektach zajmujących się dostępnością przestrzeni publicznej dla osób niepełnosprawnych, zawsze podkreślając odrębność potrzeb osób słabosłyszących, dla których podstawowym sposobem komunikacji jest mowa a język migowy (może być) sposobem uzupełniającym. Przeczytaj o naszym udziale w Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni.
  • Promujemy sprawdzone rozwiązania, popularnie stosowane w innych krajach na świecie i zalecane przez Europejską Federację Osób Słabosłyszących. Są to systemy wspomagania słuchu, takie jak pętle indukcyjne czy systemy FM umożliwiające rozumienie mowy w trudnych warunkach akustycznych. Pragniemy, by rozwiązania te stały się w Polsce takim samym standardem jak podjazdy dla wózków inwalidzkich. Owocem tych starań jest adaptacja unikatowego dokumentu – Wytycznych dostępności.
  • Prowadzimy profesjonalny audyt pętli indukcyjnych, które w wielu miejscach w Polsce nie działają prawidłowo. Jeśli spotkałeś miejsce, w którym zamontowana pętla nie daje Ci korzyści lub w ogóle nie działa – skontaktuj się z nami!

Znasz miejsce, w którym pętla lub inny system wspomagania słyszenia powinien być zainstalowany? 
Skontaktuj się z nami – może wspólnymi siłami uda się nam do tego doprowadzić?

 

  • Wspieramy rozwój napisów dla niesłyszących, np. w telewizji, teatrze, na konferencjach i różnego rodzaju wydarzeniach.
  • Propagujemy niezwykle potrzebny w Polsce Symultaniczny Przekaz Tekstowy– tłumaczenie w czasie rzeczywistym mowy na tekst – (ang. Speach to Text) oraz usługi notakera.
  • Współpracujemy z organizacjami, których zakres działań jest bliski naszym celom statutowym. Więcej w zakładce Partnerzy
  • Obejmujemy patronatem akcje i wydarzenia kulturalne, społeczne czy polityczne aktywizujące słabosłyszących. Więcej w zakładce Patronaty.
  • Doradzamy osobom słabosłyszącym oraz ich bliskim, jaki sprzęt techniczny (o prócz aparatów słuchowych czy systemów wspomagających słyszenie) może ułatwić im funkcjonowanie w domu lub miejscu pracy (np. systemy sygnalizacyjne).
  • Razem z naszymi wolontariuszami podejmujemy niestandardowe formy promocji świata osób z ubytkiem słuchu.

 

Obejrzyj nasz film HappyEars! 

Więcej w zakładce PFOS w akcji