Aparat słuchowy na co dzień

Aby aparaty służyły Ci jak najdłużej, dbaj o nie jak o własne uszy.Utrzymuj w higienie i nie narażaj na bezpieczeństwa.

Aparaty słuchowe to niezwykle zaawansowane urządzenia elektroniczne, które pracują każdego dnia w kontakcie z potem, woskowiną, w zmiennej temperaturze. Utrzymanie ich w czystości jest ważne dla ich żywotności i efektywnego działania.

 

Cisza na planie? 

zdjecie małych zabawkowych ludzików reperujących aparat słuchowy Jeśli w aparatach nagle zaległa cisza, sprawdź czy rzeczywiście aparat jest włączony. Być może niedokładnie włożyłeś baterię lub przełączyłeś aparat np. na tryb cewki indukcyjnej, który powoduje wyłączenie mikrofonów odbierających dźwięki z zewnątrz.
zdjecie dloni człowieka która czyści aparat słuchowy Jeśli sprawdziłeś powyższe możliwości, a aparat nie działa – prawdopodobnie przyczyną jest zatkanie się wężyka lub wkładki woskowiną. Zawsze mniej przy sobie cienką żyłkę na wypadek, by można było je udrożnić.

 

Gdzie przechowywać aparaty? 

zdjęcie kbiety chowającej aparat słuchowy do pudełka zdjęcie pudełka do przechowywania apartów słuchowych Zdjęcie pudełka do przechowywania apartów słuchowych

Producenci aparatów słuchowych dodają czasem specjalne pudełeczka, w których można je przechowywać. Przydają się one w sytuacjach, kiedy np. musisz je zdjąć i schować do torby czy plecaka (np. podczas spaceru w deszczu czy kiedy idziesz na basen).

Przed udaniem się na spoczynek, zawsze kładź aparat w tym samym miejscu. Unikniesz szukania ich w panice, kiedy będziesz rankiem się spieszyć do wyjścia.

Jeśli zdejmujesz aparaty, zawsze je wyłączaj, otwierając kieszonki na baterie – będą mogły wtedy pozbyć się wilgoci, jaką prawdopodobnie zebrały w ciągu dnia, będą w bezpośrednim sąsiedztwie skóry głowy.

Chroń aparat przed miejscami, gdzie panuje wysoka temperatura oraz wilgoć. Nie dopuszczaj do zamoczenia protez.

Pamiętaj, że miejsce, w którym odkładasz aparaty, musi być niedostępne dla małych dzieci i zwierząt.!

 

Jak czyścić? 

zdjęcie mężczyzny czyszczącego aparat słuchowy

Utrzymuj swój aparat w czystości. Chroń go przed kurzem, piaskiem, wilgocią.

Najlepiej raz na kwartał udaj się do swojego protetyka. On zajrzy do serca Twoich aparatów i sprawdzi, czy wszystko działa jak należy. To szczególnie ważne w przypadku aparatów wewnątrzusznych, najtrudniejszych w czyszczeniu.

W przypadku aparatów zausznych zadbaj o czystość elementów zewnętrznych – wężyka i wkładki. Warunkiem dobrego słyszenia jest ich pełna drożność. Są specjalne pompki, za pomocą których przedmuchasz te elementy. Możesz też je udrożnić za pomocą zwykłej, wędkarskiej żyłki.

Wężyk i wkładkę czyści się środkiem do czyszczenia protez zębowych w tabletkach musujących lub w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu. Są też tabletki przeznaczone specjalnie do protez słuchowych. Pamiętaj jednak, że zawsze przed dokręceniem wężyków do aparatu musisz dokładnie osuszyć każdy element – użyj do tego wspomnianej wyżej pompki i pozostaw myte części do wyschnięcia w suchym miejscu – np. w pobliżu grzejnika.

Warto zaopatrzyć się w różne akcesoria do czyszczenia i osuszania aparatów. Urządzenie osuszające może Ci się przydać zwłaszcza jeśli mocno się pocisz, uprawiasz sport lub wykonujesz ciężką pracę fizyczną.

 

Czytaj instrukcję! 

Wiadomo, lektura jakiejkolwiek instrukcji to ostatnia rzecz, na którą miałbyś ochotę. Jednak w przypadku aparatów słuchowych to lektura obowiązkowa!

 

Coś nie pasuje? 

Jeśli masz wrażenie, że aparaty nie pomagają Ci tak, jakbyś tego oczekiwał, nie zwiększaj nadmiernie głośności. To nie podniesie rozumienia mowy. Lepiej udaj się do protetyka i poproś o korektę ustawień.

 

Nie oczekuj, że będą doskonałe! 

Aparaty bardzo Ci pomogą w codziennym funkcjonowaniu. Jeśli jesteś nowym użytkownikiem aparatów lub rozważasz ich kupno – wiedz, że ogromna większość osób, które zdecydowały się na aparaty słuchowe, po jakimś czasie nie wyobraża sobie bez nich życia.

Jednak nadal będą miejsca (zwłaszcza w przestrzeni publicznej) oraz sytuacje (rozmowy w większym gronie) w których możesz mieć trudności z rozumieniem mowy. Warto poznać więc odpowiednie systemy wspomagania słuchu lub zatroszczyć się o napisy.

 

Pamiętaj, aby koniecznie zdjąć aparat przed wykonaniem badań, takich jak:

  • rezonans magnetyczny
  • tomografia komputerowa
  • prześwietlenie

Zdejmuj je również zawsze, kiedy:

  • suszysz włosy
  • idziesz pod prysznic
  • spryskujesz się lakierem do włosów lub perfumami
  • idziesz spać