Jak radzić sobie w rozmowie?

Do rozmowy nie potrzeba doskonałego słuchu – wystarczy Twoje pozytywne nastawienie i odrobina życzliwości ze strony Twojego rozmówcy. Pamiętaj, że nie każdy od razu zauważa Twoje aparaty słuchowe bądź Twój implant. Nie zakładaj również, że każdy słyszący wie, jak z Tobą rozmawiać i na czym polega niedosłuch. 

Wielu słyszących żyje w przekonaniu, że aby dobrze słyszeć, wystarczy zwiększyć głośność w aparatach słuchowych, a implant przywraca doskonały słuch. Twój rozmówca – zwłaszcza, jeśli Cię nie zna, może też nie zauważyć Twoich protez słuchowych. Dlatego zacznij od wyjaśnienia, że jesteś osobą słabosłyszącą (niedosłyszącą) i aby rozmowa przebiegała efektywniej, potrzebujesz nieco wsparcia.

Masz opory? Nie obawiaj się – większość ludzi w takich przypadkach okazuje życzliwość i zrozumienie. Jeśli spotka Cię nieuprzejmość lub pełna obojętność – nie myśl, że to wina Twojego niedosłuchu i że to z Tobą jest coś nie tak. Negatywna reakcja świadczy nie o Tobie, ale o tym, kto źle Cię potraktował – o jego braku kultury i zwykłej ludzkiej empatii.

Na szczęście znaczna większość ludzi wykazuje życzliwość i stara się być pomocnym. Jak zatem rozmawiać, by rozumieć?

  • Powiedz otwarcie, że niedosłyszysz – najlepiej zrób to już na początku rozmowy.
  • Uprzedź, że jeśli ktoś chce z Tobą porozmawiać, musisz patrzeć na usta mówiącego.
  • Stań lub usiądź w dogodnej odległości, by dobrze widzieć twarz i usta rozmówcy. Widoczna mimika twarzy i gestykulacja pomogą Ci lepiej rozumieć, o czym mowa.
  • Jeśli to niezbędne, poproś rozmówcę, by mówił wolniej i wyraźniej.
  • Jeśli nie czegoś nie zrozumiałeś, poproś o powtórzenie. Nie musisz rozumieć każdego pojedynczego słowa. Staraj się skupić na ogólnym sensie wypowiedzi.
  • Nie udawaj, że rozumiesz, jeśli tak nie jest. Może to mieć wpływ na dalszy przebieg rozmowy. Jeśli czujesz, że nie zrozumiałeś czegoś ważnego, poproś o powrót do zgubionego wątku.
  • Staraj się zrelaksować – jeśli będziesz zbyt spięty, trudniej będzie Ci się skupić na rozmowie.
  • Naucz się czytać z ust – tak naprawdę każdy po trosze wspiera się czytaniem z ust, zwłaszcza w hałaśliwych miejscach.
  • Bądź dla siebie wyrozumiały – nawet słyszące osoby czasem coś źle usłyszą. Masz prawo do pomyłek. Pamiętaj o tym zwłaszcza w sytuacjach, kiedy nie możesz liczyć na życzliwość i takt swojego rozmówcy.