Zanim kupisz aparat słuchowy

na zdjeciu różne rodzaje aparatów słuchowych

Każdy aparat słuchowy powinien zostać dopasowany do potrzeb osoby słabosłyszącej przez wykwalifikowanego protetyka słuchu! 

Nigdy nie kupuj tanich, chińskich urządzeń, które tylko z nazwy są aparatami słuchowymi (kosztują od kilkudziesięciu do kilkuset złotych). Taki sprzęt może uszkodzić słuch! Profesjonalne aparaty słuchowe nie tylko są dostrojone do Twojego ubytku słuchu, ale też chronią je przed hałasem, w którym nagle się znajdziesz (np. na dyskotece czy w pobliżu głośno pracującej maszyny).

 

Jaki aparat dla Ciebie? 

Przy doborze aparatów słuchowych protetyk powinien zapytać Cię o Twój tryb życia – czy pracujesz, czy często przebywasz w hałasie, czy lubisz słuchać muzyki. Nowoczesne aparaty słuchowe posiadają programy, które optymalizują słyszenie w konkretnych sytuacjach (np. na wietrze).

Jeśli aparat potrzebny jest Ci tylko do rozmowy z jedną osobą w dobrych warunkach akustycznych, wystarczy Ci prosty, niedrogi aparat za kilkaset złotych. Natomiast jeśli prowadzisz aktywny tryb życia i często przebywasz w hałasie, weź pod uwagę aparat z funkcjami wspomagającymi rozumienie mowy, posiadające reduktory hałasu i reduktory szumu. Jeśli lubisz słuchać muzyki, zapytaj o odpowiedni program.

Jeśli rozważasz kupno aparatów słuchowych, weź pod uwagę:

  • Swoje możliwości finansowe
    Cyfrowy aparat słuchowy średniej klasy to wydatek rzędu 2-3 tysięcy złotych. Przy obustronnym ubytku słuchu należy rozważyć kupno dwóch aparatów słuchowych – w porozumieniu z Twoim lekarzem i protetykiem słuchu. Ceny aparatów słuchowych różnią się ze względu na zastosowaną w nich technologię, stopień miniaturyzacji oraz dodatkowe funkcje, takie jak reduktor szumów, hałasu uwydatnienie mowy.Standardowo aparaty słuchowe wymienia się co 5 lat. Co 5 lat przysługuje Ci dotacja z Narodowego Funduszu zdrowia. Częściowo koszty aparatów słuchowych pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia. Jest to jednak niewielka kwota rzędu kilkuset złotych na aparat i kilkadziesiąt złotych na wkładkę.

    Można również starać się o dodatkowe dofinansowanie PFRON w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej lub Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie – jest ono jednak przyznawane w zależności od dochodów i żeby z niego skorzystać, musisz mieć orzeczenie o niepełnosprawności.

    Możesz też rozważyć kupno używanego aparatu słuchowego.

  • Koszt baterii do aparatów słuchowych. 
    Aparaty słuchowe zasilane są różnego rodzaju bateriami słuchowymi – ustalając z protetykiem model aparatu, nie zapomnij zapytać o to, jakie baterie będą potrzebne i na jak długo wystarczą. Sporo zaoszczędzisz, kupując baterie w sklepach internetowych.
  • Możliwości aparatu słuchowego. 
    Aparaty słuchowe nie przywrócą Ci słuchu, ale znacząco poprawią jakość Twojego życia. Z pewnością pomogą lepiej rozumieć mowę w wielu sytuacjach, co ułatwi Ci codzienną komunikację. Jednak zarówno aparat słuchowy, jak i implant nie zastąpią naturalnego słuchu. Nadal rozumienie w hałasie czy w przestrzeni publicznej będzie utrudnione. Protezy słuchowe dają Ci jednak nieocenioną możliwość korzystania z systemów wspomagania słuchu, takich jak pętle indukcyjne czy systemy FM. Bez protez słuchowych nie masz możliwości odkrycia działania tych niezwykle pomocnych rozwiązań.Przy wyborze aparatu zapytaj protetyka o to, czy Twój aparat ma funkcję cewki indukcyjnej. 90% współczesnych aparatów cyfrowych posiada cewkę. Program cewki jest fabrycznie włączony w każdym aparacie, który ją posiada – poproś protetyka, by pokazał Ci, jak przełączyć Twój aparat na tryb pracy z cewką indukcyjną. Działająca sprawnie cewka pozwoli Ci korzystać z coraz bardziej popularnych systemów wspomagania słuchu, takich jak:
    – pętle indukcyjne naszyjne (do rozmowy przez telefon czy korzystania z komputera)
    – pętle indukcyjne montowane w przestrzeni publicznej (punktach obsługi, salach konferencyjnych, teatrach, a winnych krajach także np. na dworcach)
    – systemy FM
    – specjalne aparaty telefoniczne, które bezprzewodowo łączą się bezpośrednio z Twoimi aparatami słuchowymi.
  • Proces oswajania się z aparatami. 
    ATwój mózg musi przyzwyczaić się do nowego słyszenia w aparatach słuchowych – zaczniesz słyszeć dźwięki, których do tej pory nie słyszałeś (np. śpiew ptaków), ale nie od razu będziesz je właściwie interpretować. Proces oswajania z aparatem słuchowym może trwać nawet kilka miesięcy i w dużej mierze zależy od indywidualnych cech użytkownika aparatów.
    Czytaj więcej w artykule „Jak zaakceptować aparaty słuchowe”.

 

Jesteś pasjonatem nowych technologii i interesują Cię nowoczesne funkcje w aparatach słuchowych? Polecamy lekturę: 
Funkcje nowoczesnych aparatów słuchowych