Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni

Usługi telekomunikacyjne dostępne dla użytkowników aparatów słuchowych!
Polska Fundacja Osób Słabosłyszących jako członek Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni bierze udział w programie pilotażowym mającym na celu udostępnianie usług telekomunikacyjnych osobom niepełnosprawnym, w tym również osobom słabosłyszącym.

Program jest efektem zmian legislacyjnych w Unii Europejskiej, a jego realizacją zajmuje się Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji z ministrem Rafałem Trzaskowskim na czele.

„Przez cały czas trwania programu służymy swoją wiedzą i gotowością pomocy” – mówi Grzegorz Kozłowski,Przewodniczący Rady Fundatorów PFOS.
„Nasz ekspert od systemów wspomagania słuchu, Maciej Kasperkowiak, przeprowadził szkolenia dostawców usług telekomunikacyjnych w zakresie prawidłowego montażu pętli indukcyjnych, umożliwiających rozumienie mowy w niesprzyjających warunkach akustycznych użytkownikom aparatów i implantów słuchowych. Wzięliśmy też udział w konsultacjach społecznych w firmie Orange. Wystąpiliśmy w filmach edukacyjnych, w których opowiadaliśmy o potrzebach słabosłyszących.”

 

Zapętlony problem pętli

Problem pętli indukcyjnych to problem nieco „zapętlony”. Słabosłyszący w Polsce często mają z nimi złe doświadczenia, bo te, które już są, montowano, nie patrząc na zalecaną przez Europejską Federację Słabosłyszących normę.

Wielu słabosłyszących Polaków nie wie, jak duże korzyści mogą czerpać z prawidłowo zainstalowanej pętli indukcyjnej. Tymczasem w wielu krajach stosuje się ją z powodzeniem, a aż 90% współcześnie produkowanych aparatów słuchowych posiada funkcję T (cewki indukcyjnej) umożliwiającą korzystanie z pętli. Problem w tym, że nie wszyscy protetycy pamiętają o tym, by go właściwie ustawić – słabosłyszący powinni o tym swoim protetykom przypominać.

Program pilotażowy MAC jest szansę przerwać tę pętlę. Jeśli słabosłyszący sami przekonają się, że pętla może dawać im realne korzyści, umożliwiać normalne, samodzielne i bezstresowe załatwianie spraw – sami zaczną starać się o ich montaż w miejscach publicznych. A mają do tego pełne prawo i mogą liczyć na pomoc Polskiej Fundacji Osób Słabosłyszących.

 

Pętle indukcyjne w ramach program pilotażowego zostaną zamontowane w wybranych punktach obsługi