Jak wybrać protetyka

Zanim kupisz aparaty słuchowe 

Wyboru aparatu słuchowego powinieneś dokonywać zawsze w porozumieniu z dobrym protetykiem słuchu. Tylko specjalista rozpozna właściwie Twoje potrzeby i doradzi, jaki typ aparatu da Ci najwięcej korzyści. Z protetykiem pozostaniesz już w regularnym kontakcie – zapewni profesjonalny serwis Twoim protezom oraz zmieni ich ustawienia aparatu, kiedy tylko będziesz tego potrzebować. 

Dlatego wybór aparatów zacznij od wyboru dobrego protetyka! 

Decyzja o nałożeniu aparatów słuchowych jest trudna, ale każda osoba z umiarkowanym, znacznym i głębokim ubytkiem słuchu powinna ją wziąć pod uwagę. Wokół wiele małych punktów i sieciowych firm usługowych świadczących usługi protetyczne. Wybór nie jest prosty. Szukając protetyka dla siebie, kieruj się przede wszystkim:

 • Opinią innych słabosłyszących. 
  Przede wszystkim tych, którzy od lat noszą aparaty słuchowe i mają duże doświadczenie z protezami. Pamiętaj jednak, że każda opinia jest warta sprawdzenia – ufaj przede wszystkim swoim własnym wrażeniom z pierwszej wizyty.
 • Oferowanymi cenami. 
  Pamiętaj, że mierzenie aparatów słuchowych i konsultacja (zwykle bezpłatne) nie zobowiązuje Cię już do kupna. Zakup protez słuchowych to nie lada wydatek. Dlatego nie podejmuj decyzji pochopnie. Zapamiętaj model aparatu, który najbardziej Ci odpowiada i sprawdź ceny w innych punktach protetycznych – pytaj o podobnej klasy aparaty innych firm. Ceny aparatów słuchowych nie są ujawniane przez producentów, a punkty protetyczne także niechętnie je podają. Koszt aparatów poznasz dopiero po bezpośrednim kontakcie ze sprzedawcą.

To wszystko utrudnia wybór optymalnej oferty osobie niepełnosprawnej. Dlatego bądź uważny i sprawdź kilka ofert, w tym także poza Twoją miejscowością. 

 • Twoim wrażeniem po pierwszej wizycie. 
  Dobry protetyk słuchu zaproponuje Ci mierzenie kilku aparatów – z półek cenowych dostosowanych do Twoich możliwości finansowych. Dzięki temu będziesz mógł porównać komfort słyszenia w różnych modelach i wybrać taki, w którym słyszenie i rozumienie wydaje Ci się najlepsze.
 • Odległością punktu protetycznego od Twojego domu. 
  W razie awarii protezy lub potrzeby wymiany wkładki, będziesz mógł szybko odwiedzić swojego protetyka.