Protetycy twierdzą, że zwykle – mimo problemów ze słuchem – zwlekamy z nałożeniem aparatów kilka lat. Decyzja jest trudna, ale ponad 90% osób, którzy ją podjęli, nie wyobraża sobie już życia bez protez słuchowych. Jeśli ją podjąłeś – jesteś na dobrej drodze do lepszego słyszenia.
Nie od razu po nałożeniu aparatów słuchowych zaczniesz lepiej słyszeć. Zwykle potrzeba od 6 do 8 tygodni, by przyzwyczaić się do nowego słyszenia. Jeśli po tym czasie nie odczujesz korzyści z aparatów, skonsultuj to ze swoim audiologiem lub protetykiem słuchu. Akceptacja aparatów u niektórych osób trwa nawet kilka miesięcy, ale większość przyzwyczaja się do nich dość szybko. Warto przejść ten proces i cieszyć się pełniejszym dostępem do dźwięków!
Pamiętaj! Zanim zaczniesz korzystać z aparatów słuchowych, koniecznie przeczytaj instrukcję użytkownika! Jeśli masz dwa aparaty słuchowe, zwykle są oznaczone kolorem – czerwonym dla prawego ucha, niebieskim dla lewego. Oznaczenie przyda Ci się np. podczas czyszczenia aparatów, kiedy odkręcisz wężyki.
Dzień 1
Oswajaj się powoli z aparatami, nosząc je w zaciszu domowym. Dźwięki z otoczenia na początku mogą wydawać Ci się nienaturalne, a Twój głos będzie brzmiał dla Ciebie dziwnie. Nie poddawaj się jednak – jeśli czujesz ból głowy lub zmęczenie ponad Twoje siły, zdejmij aparat na jakąś chwilę. Najpierw jednak spróbuj po prostu ściszyć aparaty za pomocą regulatora głośności – być może to wystarczy. Cyfrowe aparaty słuchowe zwykle automatycznie ściszają swoją pracę w hałasie – zawsze jednak możesz wyregulować głośność za pomocą odpowiedniego przycisku.
Zacznij od oglądania telewizji i rozmów najlepiej z jedną osobą. Możesz być zdziwiony tym, że cichy dom jest jaki „hałaśliwy” – siła szurania kapciami, szelestu gazety czy szumu włączonego czajnika może naprawdę Cię zdumieć. Z czasem Twój umysł nie będzie ich odbierać tak intensywnie.
Dzień 2-4
Codziennie staraj się nosić aparaty coraz dłużej – najlepiej każdego dnia słuchanie przez aparaty wydłużaj o godzinę. Trenuj słuchanie w pomieszczeniach, w których hałas jest większy – np. w kuchni. Spróbuj wyjść w aparatach na spacer do parku czy ogrodu.
Dzień 5-14
Nadal konsekwentnie wydłużaj czas noszenia aparatów – możesz robić sobie dłuższą przerwę np. w południe. Być może w tej chwili trudno Ci w to uwierzyć, ale kiedy Twój mózg przywyknie do słyszenia w aparatach i odkryje, jak wiele masz z tego korzyści, będziesz bez nich czuć dyskomfort. Coraz częściej trenuj słuchanie poza domem. Pamiętaj, by zdejmować aparaty przed wejściem na basen czy pod prysznic!
Dzień 15 i dalej
Każdy dzień będzie zbliżał Cię do lepszego rozumienia, a Twój mózg w końcu przywyknie do nowych dźwięków. Stopniowo świat przestanie wydawać Ci się tak hałaśliwy, jak w pierwszych dniach i być może zechcesz poprosić protetyka słuchu o zwiększenie mocy aparatu.
Miej świadomość tego, że aparat nie przywróci Ci pełnego słyszenia, ale umożliwi Ci słyszenie pewnych dźwięków, których już nie słyszałeś. Pamiętaj też, że żaden aparat słuchowy nie jest w stanie zredukować tła dźwiękowego na tyle, by w hałasie dobrze rozumieć mowę. Dzięki aparatom możesz jednak w trudnych akustycznie warunkach korzystać z systemów wspomagania słuchu, takich jak pętle indukcyjne czy systemy FM.
Dopasowanie aparatów słuchowych nie jest proste i w dużej mierze jest uzależnione od indywidualnych preferencji. Przy tych samych parametrach ubytku słuchu ludzie mogą mieć odmienne doznania dźwiękowe, dlatego proces dostrajania aparatów u jednych trwa dłużej i wymaga większej liczby wizyt u protetyka, u innych mniej.
Po 2-3 tygodniach wróć do protetyka i opowiedz o swoich wrażeniach słuchowych w aparatach – możesz notować swoje doświadczenia na bieżąco. Zapisuj, co Ci w nich przeszkadza, a z czego jesteś zadowolony. Twoje spostrzeżenia będą potrzebne protetykowi, by dostroić urządzenia lub też – jeśli uznacie to za konieczne – wymienić na inny model.
Za wizyty kontrolne w gabinetach protetycznych nie pobiera się opłat, dlatego jeśli tylko czujesz dyskomfort lub podejrzewasz, że coś w aparatach działa nie tak, udaj się do protetyka po poradę. Być może trzeba będzie na nowo dopasować ustawienia.
Protetyka odwiedzaj najlepiej raz na kwartał – specjalista sprawdzi, czy aparaty nie uległy zanieczyszczeniu i czy wszystko działa jak należy. W razie potrzeby dostroi ustawienia.
Korzyści z aparatów słuchowych (podobnie jest również w przypadku implantow) zależą m.in. od rodzaju i okresu nabycia ubytku słuchu, Twojego stanu zdrowia oraz od dotychczasowego doświadczenia z protezami słuchowymi.