Co musisz wiedzieć o pętli indukcyjnej

Czy zastanawiałeś się, po co w Twoim aparacie jest przełącznik T lub program indukcyjny tzw. telefoniczny? Jeśli nie miałeś kontaktu z pętlą indukcyjną, koniecznie przeczytaj ten tekst! 

Aparat słuchowy można porównać do wózka inwalidzkiego, a pętlę indukcyjną do podjazdu dla wózków. Sam aparat słuchowy, podobnie jak wózek inwalidzki, w pewnych sytuacjach (szczególnie w przestrzeni publicznej), jest niewystarczający.

Osoby słabosłyszące oraz ich rodziny z pewnością przekonały się, że pomimo stosowania aparatu słuchowego, w hałasie oraz w dużych pomieszczeniach, jak np. kościoły, niewiele można zrozumieć. Aparat wzmacnia wszystkie dźwięki, które do niego docierają, przez co wszystko się zlewa i pomimo dużej głośności papka dźwięków, która dociera do naszego ucha, jest kompletnie niezrozumiała.

 

Można rozumieć więcej! 

Pętle indukcyjne rozwiązują ten problem, przekazują do aparatu słuchowego tylko użyteczny dźwięk – np. z nagłośnienia sali wykładowej czy kościoła lub z mikrofonu. Dzięki temu osoba korzystająca z aparatu słuchowego znacznie lepiej rozumie mowę.

  • Badania pokazują, że zrozumiałość mowy dzięki pętli może wzrosnąć o 70-100%! Z tego powodu pętle indukcyjne są podstawą dostępności obiektów dla osób słabosłyszących.
  • Jeśli nie miałeś wcześniej kontaktu z pętlą indukcyjną i nie wiesz, czy Twój aparat współpracuje z pętlą indukcyjną, napisz do nas lub poproś swojego protetyka słuchu o włączenie programu do pętli indukcyjnej.

 

Wygoda użytkowania 

Spośród wszystkich systemów wspomagania słuchu pętle indukcyjne są najbardziej komfortowym rozwiązaniem zarówno dla osoby słabosłyszącej, jak i dla obsługi obiektu:

– odbiornikiem jest aparat słuchowy z cewką indukcyjną T (posiada ją 90% aparatów słuchowych, wystarczy aparat przełączyć na odpowiedni program), nie trzeba dzięki temu korzystać z dodatkowych odbiorników,
– pętle indukcyjne są niewidoczne i odporne na uszkodzenia,
– są najtańszym rozwiązaniem.

Pętle indukcyjne w obiektach publicznych powinny spełniać wymagania Dyrektywy Europejskiej Federacji Osób Słabosłyszących (EFHOH – European Federation of Hard of Hearing People).

Oznacza to, że:

  • system pętli indukcyjnej powinien spełniać wymagania normy PN EN 60118-4:2007,
  • system powinien być kontrolowany i certyfikowany przez organizację osób słabosłyszących lub działającą na rzecz takich osób z ramienia EFHOH (w Polsce jest to Polska Fundacja Osób Słabosłyszących)
  • system powinien być prawidłowo oznakowany
  • personel obiektu powinien być należycie przeszkolony w zakresie obsługi pętli oraz wyjaśniania osobom słabosłyszącym, w jaki sposób mogą z pętli skorzystać.

Tylko wtedy, gdy będą spełnione powyższe wymagania, możemy mieć pewność, że pętla indukcyjna da maksymalne korzyści i spełnia swoje zadanie.

 

Zapamiętaj ten znak! 

Jeśli przy wejściu do pomieszczenia znajduje się jeden z poniższych znaków, oznacza to, że jest w nim zainstalowana pętla indukcyjna i powinieneś przełączyć aparat na cewkę indukcyjną.

Jeśli widzisz jeden z tych znaków, lecz pętla nie działa, koniecznie zgłoś to personelowi lub napisz do nas:

logo oznaczające pętle indukcyjną Ten symbol oznacza, że w obiekcie jest zainstalowana pętla indukcyjna.
symbol pętli indukcyjnej wraz z certyfikatem PFOS Ten symbol oznacza, że pętla została skontrolowana i uzyskała certyfikat jakości przyznawany przez Polską Fundację Osób Słabosłyszących.

Znasz miejsce, w którym prawidłowo działa pętla indukcyjna?
Pomóż budować nam mapę miejsc przyjaznych osobom słabosłyszącym!

Napisz do nas: biuro@pfos.org.pl