Czy zastanawiałeś się, po co w Twoim aparacie jest przełącznik T lub program indukcyjny tzw. telefoniczny? Jeśli nie miałeś kontaktu z pętlą indukcyjną, koniecznie przeczytaj ten tekst!
Aparat słuchowy można porównać do wózka inwalidzkiego, a pętlę indukcyjną do podjazdu dla wózków. Sam aparat słuchowy, podobnie jak wózek inwalidzki, w pewnych sytuacjach (szczególnie w przestrzeni publicznej), jest niewystarczający.
Osoby słabosłyszące oraz ich rodziny z pewnością przekonały się, że pomimo stosowania aparatu słuchowego, w hałasie oraz w dużych pomieszczeniach, jak np. kościoły, niewiele można zrozumieć. Aparat wzmacnia wszystkie dźwięki, które do niego docierają, przez co wszystko się zlewa i pomimo dużej głośności papka dźwięków, która dociera do naszego ucha, jest kompletnie niezrozumiała.
Można rozumieć więcej!
Pętle indukcyjne rozwiązują ten problem, przekazują do aparatu słuchowego tylko użyteczny dźwięk – np. z nagłośnienia sali wykładowej czy kościoła lub z mikrofonu. Dzięki temu osoba korzystająca z aparatu słuchowego znacznie lepiej rozumie mowę.
- Badania pokazują, że zrozumiałość mowy dzięki pętli może wzrosnąć o 70-100%! Z tego powodu pętle indukcyjne są podstawą dostępności obiektów dla osób słabosłyszących.
- Jeśli nie miałeś wcześniej kontaktu z pętlą indukcyjną i nie wiesz, czy Twój aparat współpracuje z pętlą indukcyjną, napisz do nas lub poproś swojego protetyka słuchu o włączenie programu do pętli indukcyjnej.
Wygoda użytkowania
Spośród wszystkich systemów wspomagania słuchu pętle indukcyjne są najbardziej komfortowym rozwiązaniem zarówno dla osoby słabosłyszącej, jak i dla obsługi obiektu:
– odbiornikiem jest aparat słuchowy z cewką indukcyjną T (posiada ją 90% aparatów słuchowych, wystarczy aparat przełączyć na odpowiedni program), nie trzeba dzięki temu korzystać z dodatkowych odbiorników,
– pętle indukcyjne są niewidoczne i odporne na uszkodzenia,
– są najtańszym rozwiązaniem.
Pętle indukcyjne w obiektach publicznych powinny spełniać wymagania Dyrektywy Europejskiej Federacji Osób Słabosłyszących (EFHOH – European Federation of Hard of Hearing People).
Oznacza to, że:
- system pętli indukcyjnej powinien spełniać wymagania normy PN EN 60118-4:2007,
- system powinien być kontrolowany i certyfikowany przez organizację osób słabosłyszących lub działającą na rzecz takich osób z ramienia EFHOH (w Polsce jest to Polska Fundacja Osób Słabosłyszących)
- system powinien być prawidłowo oznakowany
- personel obiektu powinien być należycie przeszkolony w zakresie obsługi pętli oraz wyjaśniania osobom słabosłyszącym, w jaki sposób mogą z pętli skorzystać.
Tylko wtedy, gdy będą spełnione powyższe wymagania, możemy mieć pewność, że pętla indukcyjna da maksymalne korzyści i spełnia swoje zadanie.
Zapamiętaj ten znak!
Jeśli przy wejściu do pomieszczenia znajduje się jeden z poniższych znaków, oznacza to, że jest w nim zainstalowana pętla indukcyjna i powinieneś przełączyć aparat na cewkę indukcyjną.
Jeśli widzisz jeden z tych znaków, lecz pętla nie działa, koniecznie zgłoś to personelowi lub napisz do nas:
Ten symbol oznacza, że w obiekcie jest zainstalowana pętla indukcyjna. | |
Ten symbol oznacza, że pętla została skontrolowana i uzyskała certyfikat jakości przyznawany przez Polską Fundację Osób Słabosłyszących. |
Znasz miejsce, w którym prawidłowo działa pętla indukcyjna?
Pomóż budować nam mapę miejsc przyjaznych osobom słabosłyszącym!
Napisz do nas: biuro@pfos.org.pl