Pętle i pętelki

Jeśli korzystasz z aparatów lub implantów słuchowych, prawdopodobnie nie wyobrażasz już sobie bez nich życia. Każdego dnia pracują dla Ciebie po kilkanaście godzin, by pomóc Ci słyszeć i rozumieć więcej. Ale czy w każdej sytuacji? 

 

Wspaniałe, lecz niedoskonałe 

Nawet najbardziej zaawansowane technologiczne urządzenia nie przywracają naturalnej zdolności słyszenia. W niesprzyjających warunkach akustycznych, a więc tam, gdzie panuje hałas lub pogłos, trudno Ci zrozumieć mowę.
Kiedy jesteś przy ruchliwej ulicy, rozmowa przez telefon staje się często wręcz niemożliwa, a kiedy słuchasz muzyki lub radia w swojej empetrójce, wiele słów Ci umyka.
Rozumienie mowy jest także utrudnione w dużych pomieszczeniach (np. teatrach, kościołach salach szkolnych, wykładowych) czy punktach obsługi (na dworcu, w banku, w urzędzie).

 

Dlaczego tak się dzieje? 

W aparatach czy implantach słuchowych trudno rozmawia się nawet przy włączonym elektrycznym czajniku w kuchni czy w galerii handlowej, w której wszędzie w tle jest muzyka. Niezauważalne dla słyszących dźwięki Tobie utrudniają codzienność.
Twój aparat lub implant, nawet jeśli jest uzbrojony w nowoczesne oprogramowanie, nie potrafi słuchać wybiórczo i inteligentnie tak, jak naturalny słuch. Urządzenia wzmacniają nie tylko potrzebne, ale i zupełnie zbędne dźwięki, które przeszkadzają nam w wyselekcjonowaniu tego, co naprawdę chcielibyśmy słyszeć.
Wiele z tych barier możesz pokonać, korzystając z pętli indukcyjnych.

 

Zamiast słuchawek czyli osobiste pętle indukcyjne 

W wielu sytuacjach wybawieniem będzie dla Ciebie mały kabelek w kształcie pętli, którą zakładasz na szyję i podłączasz do źródła dźwięku – a więc telefonu, komputera, empetrójki czy systemu FM.
Wystarczy przełączyć aparat lub implant na tryb cewki indukcyjnej (induktofonicznej), a z pętli (bezprzewodowo, w postaci pola magnetycznego) – prosto do Twoich aparatów – popłynie dźwięk, który chcesz dobrze słyszeć.
Zwykłe słuchawki mogą powodować nieprzyjemne sprzężenia zwrotne (piszczenia). Jednak pętla osobista także ma swoje wady – w otoczeniu silnego pola magnetycznego (np. w pobliżu transformatora) jej działanie może być zakłócone. Dlatego o ile w większości pomieszczeń sprawdzi się doskonale, o tyle podczas spaceru na mieście czy podróży tramwajem nie zawsze.

pętla podłączona do telefonu komórkowegosłuchawka douszna z przełacznikiem na pętle

A może mniej kabli? 

Dostępne są na rynku indywidualne pętle indukcyjne, wyposażone w odbiornik bluetooth. Jeżeli więc staniemy się posiadaczami tego rodzaju pętli, możemy do źródła sygnału dźwiękowego (np. telewizora) podłączyć nadajnik bluetooth i swobodnie, np. prasując czy sprzątając, słuchać ulubionego programu.

 

Jak to działa? 

Aby skorzystać z pętli indukcyjnej, potrzebujesz jedynie działającej cewki w Twoim aparacie lub implancie. Porozmawiaj z protetykiem programującym Twój aparat lub osobą serwisującą Twój implant i poproś o sprawdzenie tej funkcji.
Korzystając z pętli indukcyjnej (po włączeniu cewki w aparacie lub implancie słuchowym), nie słyszysz otoczenia, a jedynie ten dźwięk, który Cię w danej chwili interesuje – osobę w telefonie, nauczyciela na lekcji angielskiego, audycję w radiu czy Twój ulubiony zespół muzyczny.

Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z istnienia cewki indukcyjnej w aparacie czy implancie słuchowym. Tymczasem na świecie już od lat 80. wprowadza się ją do standardowego wyposażenia aparatów słuchowych. Dzięki temu osoby słabosłyszące zyskują nowe możliwości w lepszym słyszeniu i rozumieniu w różnych, wcześniej niedostępnych dla nich miejscach i sytuacjach.

– Osobiste pętle indukcyjne oferują przeważnie dystrybutorzy aparatów słuchowych – i u nich najlepiej o nie pytać, tym bardziej, że możemy wówczas dopilnować, aby sprzedawca odpowiednio skonfigurował aparat słuchowy do korzystania z cewki indukcyjnej oraz dobrze zestroił aparat z pętlą – radzi Grzegorz Kozłowski, prezes Polskiej Fundacji Osób Słabosłyszących. – Zapraszamy też do naszego Punktu Informacyjnego w Warszawie przy ul. Deotymy 41, gdzie takie pętle można wypróbować na własnych uszach.

Jak działa pętla, dowiesz się z artykułu Grzegorza Kozłowskiego Pętla nie musi być na szyję

 

Pętle indukcyjne w przestrzeni publicznej 

Mowa o pętlach montowanych w punktach obsługi (np. okienkach kasowych za szybą), w teatrach, kościołach, aulach wykładowych, kinach, szkołach, podczas różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych itd.
Tego rodzaju pętle działają na tej samej zasadzie, co pętla osobista, siłą rzeczy są jednak dużo większych rozmiarów. Pętla bowiem musi otoczyć całe pomieszczenie lub jej część, a podłączona jest przez odpowiedniej mocy wzmacniacz do mikrofonu lub nagłośnienia sali. Kiedy znajdziesz się w obrębię takiej pętli, przełączasz aparat lub implant na tryb cewki, dzięki czemu wykład na sali czy kazanie w kościele trafia wprost do Twojego ucha – z pominięciem całego szumu i pogłosu w tle.
Miejsca, w których zadbano o pętlę z myślą o osobach słabosłyszących, są oznaczone międzynarodowym symbolem:

logo oznaczające pętle indukcyjną

Pętle tego rodzaju montuje się także w domu lub mieszkaniu.