O tym, jak wygląda Twoja codzienność z niedosłuchem, decydujesz przede wszystkim Ty. Czy zaakceptowałeś swoją wadę słuchu, czy może ciągle jej zaprzeczasz? Jeśli ukrywasz swoje aparaty i wstydzisz się ich albo udajesz, że rozumiesz, kiedy wcale tak nie jest, to znak, że nie godzisz się na samego siebie. Skoro nie jest Ci dobrze z samym sobą, tym większy dyskomfort czujesz w towarzystwie innych.
- pogodzisz się ze swoją niepełnosprawnością
- zdobędziesz pełną świadomość swoich możliwości i ograniczeń
- polubisz swoje aparaty lub implanty
Wstydzisz się swoich protez słuchowych i nie przyznajesz się do nich w pracy lub przed znajomymi? Zacznij odsłaniać je wśród nieznajomych. Skorzystaj np. z wakacji lub wyjazdu i trenuj odwagę. Szybko przekonasz się, że ludzie – jeśli w ogóle zwrócą uwagę na Twoje aparaty bądź implanty – zareagują najczęściej pozytywnie. W kontakcie z Tobą spontanicznie zaczną mówić wyraźniej tak, byś mógł widzieć ich twarz. Pokazywanie aparatów ma tę dobrą stronę, że nie musisz na każdym kroku tłumaczyć, że niedosłyszysz.
Dostrzeż w aparatach i implantach… potencjał dla swojego nowego stylu! Nie kryj wiecznie protez pod włosami. Zepnij włosy w kucyk lub – jeśli jesteś mężczyzną – zetnij na króciutko, jeśli to od dawna jest Twoim marzeniem. Czy wiesz, że wiele osób słabosłyszących ozdabia swoje protezy słuchowe specjalnie, by były widoczne i piękne? Mogą wtedy pełnić rolę oryginalnej biżuterii czy gustownych dodatków! Kryształki Swarovskiego albo naklejki na paznokcie? Czemu nie? Pamiętaj jednak o umiarze – jeśli zdecydujesz się na zdobienia na protezach słuchowych, warto rezygnować z ciężkich kolczyków. I oczywiście trzeba uważać, żeby nie zniszczyć cennego sprzętu.
Dołącz do pasjonatów i znawców tej sztuki! Na Facebooku pewna Brytyjka założyła grupę, która skupia wokół siebie miłośników własnoręcznie zdobionych aparatów słuchowych i impalntów. Grupa liczy niemal 2,5 tysiąca osób, a każdy nowy członek jest serdecznie witany! Mało tam Polaków, więc może warto to zmienić:
Dołącz do grupy na FB
Postaw na bliższe relacje! Relacje międzyludzkie opierają się na komunikacji, a ta jest mocno utrudniona przy niedosłuchu. Nie unikaj kontaktów ludźmi, nie opieraj się przed nawiązywaniem nowych znajomości. Nie żałuj, że nie możesz być duszą towarzystwa i mistrzem ciętych ripost. Zostaw to tym, którzy dobrze słyszą i rozumieją w hałasie. Ty postaw na kameralne rozmowy.
Kiedy skupisz się na kontakcie z jedną osobą, będziesz więcej rozumieć i mniej frustrować się tym, że nie wiesz, z czego śmieje się całe towarzystwo. Masz też większe szanse na bardziej autentyczny i pełniejszy kontakt z drugim człowiekiem. Ci, którzy szybko uczą się zasad komunikacji z osobą słabosłyszącą, wykazują cierpliwość i są otwarci na Twoje potrzeby komunikacyjne – to ludzie empatyczni, a empatia to ogromna zaleta. Od razu wiesz, że z kimś takim warto nawiązać przyjaźń!
Naucz się mówić o tym, że niedosłyszysz. Owszem, niedosłuch to niepełnosprawność, ale nie koniec świata. Jeśli masz spory niedosłuch, ludzie w otoczeniu i tak na podstawie Twoich reakcji wywnioskują, że coś jest nie tak z Twoimi reakcjami w rozmowie. Zakomunikuj jasno, że niedosłyszysz i poproś o wyraźną mową.
Zaprzyjaźnij się z takimi jak Ty. Jeśli na co dzień funkcjonujesz wśród słyszących, masz prawo czuć się inny i nieco wyobcowany, a nie rzadko po prosty wykluczony z normalnego życia. Zdarza się, że na spotkaniach rodzinnych nie nadążasz z rozmową. Ktoś rzucił dowcip, a Ty nawet nie zorientowałeś się, kto i z której strony… A po kilku dłuższych rozmowach jesteś zwyczajnie zmęczony i jedyne, czego pragniesz, to wyłączyć się. Takie sytuacje są przykre, a słyszący nie zawsze są gotowi Cię wesprzeć.
Warto więc poszukać tych, u których znajdziesz pełne zrozumienie dla swojego niedosłuchu. Na Facebooku są grupy skupiające słabosłyszących i Głuchych. Słabosłyszący przyjaźnią się ze sobą, a Ci, którzy migają, przyjaźnią się także z Głuchymi. To świat cudownych ludzi, różnorodnych doświadczeń i niewyczerpane źródło empatii i wsparcia dla Ciebie!
Chciałbyś rozmawiać przez telefon, oglądać telewizję, słuchać muzyki z komputera… Zainwestuj w odpowiednią dla swoich potrzeb pętlę indukcyjną. Jeśli nie wiesz, jaką wybrać lub chcesz najpierw wypróbować wybrany typ, odwiedź Punkt Konsultacyjny Bon-Ton Polskiej Fundacji Osób Słabosłyszących przy ul. Deotymy 41.
Nabierz dystansu do braku empatii i kultury osobistej. Na pewno niejednokrotnie spotkałeś się z reakcją: Głuchy jesteś? Udajesz, że nie dosłyszysz! I tym podobne… Tak reagują najczęściej ludzie pozbawieni empatii i dobrych manier. Nimi nie należy w żaden sposób przejmować się – te reakcje świadczą o nich, nie o Tobie.
Weź jednak pod uwagę, że dla Twoich bliskich i znajomych Twój niedosłuch jest wyzwaniem – wymaga od nich większego zaangażowania w rozmowę i cierpliwości. Zawsze jednak bądź asertywny i nie pozwól się poniżać. To, że nie zrozumiałeś, co do Ciebie mówiono, nie oznacza, że jesteś gorszy. Każdy człowiek – nawet pełnosprawny – ma swoje wady i ograniczenia, które także trzeba akceptować. Ty również masz prawo do akceptacji i szacunku!
Marzysz o tym, by rozumieć w teatrze czy w kościele? Dobra wiadomość jest taka, że w Polsce rośnie świadomość potrzeby instalowania pętli indukcyjnych przestrzeni publicznej i dodawania napisów do wydarzeń społecznych czy kulturalnych. Szukaj informacji o takich wydarzeniach.
Są Fundacje, tak jak Polska Fundacja Osób Słabosłyszących czy Fundacja Kultury bez Barier, które działają na rzecz dostępności przestrzeni publicznej dla niedosłyszących. Warto śledzić nasze profile na Facebooku – to dobre źródło informacji o wydarzeniach dostępnych dla osób słabosłyszących.
Działaj i niweluj bariery! Możesz też sam starać się o pętle w swojej miejscowości. Zapoznaj się z Wytycznymi dostępności opracowanymi przez naszych ekspertów na podstawie wytycznych stosowanych w Europie i na świecie. Postaraj się znaleźć innych użytkowników aparatów słuchowych czy implantów w Twojej okolicy – możecie zwrócić się do naszej Fundacji o pomoc w zredagowaniu pisma z prośbą o uwzględnienie potrzeb osób niepełnosprawnych słuchowo w konkretnej placówce publicznej.
Jako osoba niepełnosprawna masz prawdo do takiego samego dostępu do informacji, kultury, usług czy edukacji jak osoba zdrowa. Wykluczanie słabosłyszących jest wbrew ratyfikowanej przez Polskę Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych.
To jak? Od której bariery zaczynasz? Powodzenia!