Bariery w życiu codziennym

Jako słabosłyszący napotykamy w życiu codziennym wiele barier. Niektórych przeszkód nie możesz pokonać, bo nie są od Ciebie zależne. Możesz jednak usunąć te, których wytwórcą jesteś Ty sam. Gotów? Zaczynamy! 

O tym, jak wygląda Twoja codzienność z niedosłuchem, decydujesz przede wszystkim Ty. Czy zaakceptowałeś swoją wadę słuchu, czy może ciągle jej zaprzeczasz? Jeśli ukrywasz swoje aparaty i wstydzisz się ich albo udajesz, że rozumiesz, kiedy wcale tak nie jest, to znak, że nie godzisz się na samego siebie. Skoro nie jest Ci dobrze z samym sobą, tym większy dyskomfort czujesz w towarzystwie innych.

Bariera psychologiczna – warto od niej zacząć, bo dużo zależy od tego, jak postrzegasz siebie jako osobę niedosłyszącą. Mimo słabego słuchu możesz czerpać z życia pełnymi garściami. Pod warunkiem, że:
  • pogodzisz się ze swoją niepełnosprawnością
  • zdobędziesz pełną świadomość swoich możliwości i ograniczeń
  • polubisz swoje aparaty lub implanty

Wstydzisz się swoich protez słuchowych i nie przyznajesz się do nich w pracy lub przed znajomymi? Zacznij odsłaniać je wśród nieznajomych. Skorzystaj np. z wakacji lub wyjazdu i trenuj odwagę. Szybko przekonasz się, że ludzie – jeśli w ogóle zwrócą uwagę na Twoje aparaty bądź implanty – zareagują najczęściej pozytywnie. W kontakcie z Tobą spontanicznie zaczną mówić wyraźniej tak, byś mógł widzieć ich twarz. Pokazywanie aparatów ma tę dobrą stronę, że nie musisz na każdym kroku tłumaczyć, że niedosłyszysz.

 

na zdjęciu aparaty słuchowe ręczni zdobione w kształcie myszekDostrzeż w aparatach i implantach… potencjał dla swojego nowego stylu! Nie kryj wiecznie protez pod włosami. Zepnij włosy w kucyk lub – jeśli jesteś mężczyzną – zetnij na króciutko, jeśli to od dawna jest Twoim marzeniem. Czy wiesz, że wiele osób słabosłyszących ozdabia swoje protezy słuchowe specjalnie, by były widoczne i piękne? Mogą wtedy pełnić rolę oryginalnej biżuterii czy gustownych dodatków! Kryształki Swarovskiego albo naklejki na paznokcie? Czemu nie? Pamiętaj jednak o umiarze – jeśli zdecydujesz się na zdobienia na protezach słuchowych, warto rezygnować z ciężkich kolczyków. I oczywiście trzeba uważać, żeby nie zniszczyć cennego sprzętu.

Dołącz do pasjonatów i znawców tej sztuki! Na Facebooku pewna Brytyjka założyła grupę, która skupia wokół siebie miłośników własnoręcznie zdobionych aparatów słuchowych i impalntów. Grupa liczy niemal 2,5 tysiąca osób, a każdy nowy członek jest serdecznie witany! Mało tam Polaków, więc może warto to zmienić:
Dołącz do grupy na FB

Postaw na bliższe relacje! Relacje międzyludzkie opierają się na komunikacji, a ta jest mocno utrudniona przy niedosłuchu. Nie unikaj kontaktów ludźmi, nie opieraj się przed nawiązywaniem nowych znajomości. Nie żałuj, że nie możesz być duszą towarzystwa i mistrzem ciętych ripost. Zostaw to tym, którzy dobrze słyszą i rozumieją w hałasie. Ty postaw na kameralne rozmowy.
Kiedy skupisz się na kontakcie z jedną osobą, będziesz więcej rozumieć i mniej frustrować się tym, że nie wiesz, z czego śmieje się całe towarzystwo. Masz też większe szanse na bardziej autentyczny i pełniejszy kontakt z drugim człowiekiem. Ci, którzy szybko uczą się zasad komunikacji z osobą słabosłyszącą, wykazują cierpliwość i są otwarci na Twoje potrzeby komunikacyjne – to ludzie empatyczni, a empatia to ogromna zaleta. Od razu wiesz, że z kimś takim warto nawiązać przyjaźń!

Naucz się mówić o tym, że niedosłyszysz. Owszem, niedosłuch to niepełnosprawność, ale nie koniec świata. Jeśli masz spory niedosłuch, ludzie w otoczeniu i tak na podstawie Twoich reakcji wywnioskują, że coś jest nie tak z Twoimi reakcjami w rozmowie. Zakomunikuj jasno, że niedosłyszysz i poproś o wyraźną mową.

 

na zdjęciu grupa ludzi bawiących się w czapeczkach urodzinowych

Zaprzyjaźnij się z takimi jak Ty. Jeśli na co dzień funkcjonujesz wśród słyszących, masz prawo czuć się inny i nieco wyobcowany, a nie rzadko po prosty wykluczony z normalnego życia. Zdarza się, że na spotkaniach rodzinnych nie nadążasz z rozmową. Ktoś rzucił dowcip, a Ty nawet nie zorientowałeś się, kto i z której strony… A po kilku dłuższych rozmowach jesteś zwyczajnie zmęczony i jedyne, czego pragniesz, to wyłączyć się. Takie sytuacje są przykre, a słyszący nie zawsze są gotowi Cię wesprzeć.

Warto więc poszukać tych, u których znajdziesz pełne zrozumienie dla swojego niedosłuchu. Na Facebooku są grupy skupiające słabosłyszących i Głuchych. Słabosłyszący przyjaźnią się ze sobą, a Ci, którzy migają, przyjaźnią się także z Głuchymi. To świat cudownych ludzi, różnorodnych doświadczeń i niewyczerpane źródło empatii i wsparcia dla Ciebie!

Chciałbyś rozmawiać przez telefon, oglądać telewizję, słuchać muzyki z komputera… Zainwestuj w odpowiednią dla swoich potrzeb pętlę indukcyjną. Jeśli nie wiesz, jaką wybrać lub chcesz najpierw wypróbować wybrany typ, odwiedź Punkt Konsultacyjny Bon-Ton Polskiej Fundacji Osób Słabosłyszących przy ul. Deotymy 41.

Nabierz dystansu do braku empatii i kultury osobistej. Na pewno niejednokrotnie spotkałeś się z reakcją: Głuchy jesteś? Udajesz, że nie dosłyszysz! I tym podobne… Tak reagują najczęściej ludzie pozbawieni empatii i dobrych manier. Nimi nie należy w żaden sposób przejmować się – te reakcje świadczą o nich, nie o Tobie.

Weź jednak pod uwagę, że dla Twoich bliskich i znajomych Twój niedosłuch jest wyzwaniem – wymaga od nich większego zaangażowania w rozmowę i cierpliwości. Zawsze jednak bądź asertywny i nie pozwól się poniżać. To, że nie zrozumiałeś, co do Ciebie mówiono, nie oznacza, że jesteś gorszy. Każdy człowiek – nawet pełnosprawny – ma swoje wady i ograniczenia, które także trzeba akceptować. Ty również masz prawo do akceptacji i szacunku!

Marzysz o tym, by rozumieć w teatrze czy w kościele? Dobra wiadomość jest taka, że w Polsce rośnie świadomość potrzeby instalowania pętli indukcyjnych przestrzeni publicznej i dodawania napisów do wydarzeń społecznych czy kulturalnych. Szukaj informacji o takich wydarzeniach.

Są Fundacje, tak jak Polska Fundacja Osób Słabosłyszących czy Fundacja Kultury bez Barier, które działają na rzecz dostępności przestrzeni publicznej dla niedosłyszących. Warto śledzić nasze profile na Facebooku – to dobre źródło informacji o wydarzeniach dostępnych dla osób słabosłyszących.

Działaj i niweluj bariery! Możesz też sam starać się o pętle w swojej miejscowości. Zapoznaj się z Wytycznymi dostępności opracowanymi przez naszych ekspertów na podstawie wytycznych stosowanych w Europie i na świecie. Postaraj się znaleźć innych użytkowników aparatów słuchowych czy implantów w Twojej okolicy – możecie zwrócić się do naszej Fundacji o pomoc w zredagowaniu pisma z prośbą o uwzględnienie potrzeb osób niepełnosprawnych słuchowo w konkretnej placówce publicznej.

Jako osoba niepełnosprawna masz prawdo do takiego samego dostępu do informacji, kultury, usług czy edukacji jak osoba zdrowa. Wykluczanie słabosłyszących jest wbrew ratyfikowanej przez Polskę Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

To jak? Od której bariery zaczynasz? Powodzenia!