Jak to jest niedosłyszeć?

Niedosłuch to trudne doświadczenie – osoby mające problem ze słuchem potrzebują zrozumienia dla ich potrzeb i problemów. Nierzadko sami słabosłyszący zaprzeczają swojej niepełnosprawności – aparaty czy implanty tak łatwo ukryć pod włosami… 

Wyobraź sobie, że w szkole nie rozumiesz tego, co mówi nauczyciel, o czym rozmawiają koleżanki i koledzy. Nie migasz, więc nie możesz iść do szkoły dla głuchych.

Pomyśl, że jesteś na imprezie i nie rozumiesz dowcipów, z których wszyscy się śmieją. Nie migasz, więc równie nieswojo czujesz się wśród głuchych. Jesteś na spotkaniu rodzinnym, wszyscy się przekrzykują i opowiadają z entuzjazmem o tym, co u kogo słychać. A Ty niewiele z tego rozumiesz… W pracy znów nie dosłyszałeś polecenia, więc istnieje prawdopodobieństwo, że wykonasz je źle i stracisz źródło dochodu…

 

Między słyszącymi a Głuchymi 

Słabosłyszący często czują się wykluczeni i gorsi. Niektórzy z zachwytem i nutą zazdrości patrzą na środowisko Głuchych, którzy tworzą zwartą, rozpoznawalną społeczność i wspólnotę kulturalno-językową. Słyszący natomiast – często nieświadomie – krzywdzą słabosłyszących stereotypowymi wyobrażeniami na temat niedosłuchu. Gdy czegoś nie rozumiemy, zdarzają się komentarze: Głuchy jesteś? Dlaczego nie dostroisz sobie aparatów? Nie uważasz, nie skupiasz się, to nie słyszysz! Czasem rozumiesz wszystko, a czasem nic – na pewno udajesz!

 

Przepraszam, znów nie słyszałem… 

Bywa, że nie mamy odwagi i śmiałości wciąż dopytywać się o to, czego nie zrozumieliśmy. Nie chcemy przeszkadzać wiecznie innym i być posądzanym o nieuprzejmość. Dlatego słyszący, którzy stosują odpowiednie zasady komunikacji z nami, są dla nas na wagę złota.

Są osoby, które takie zasady zaczynają stosować intuicyjnie, jak tylko zauważają aparaty na moich uszach – mówi słabosłysząca Małgosia. – Wiem wtedy, że mam do czynienia z kimś empatycznym i uważnym – życzliwym człowiekiem po prostu. Takich osób na szczęście jest dużo, dzięki nim moje życie jest dużo łatwiejsze – dodaje.

Mamy nadzieję, teraz, kiedy przeczytałeś ten tekst, wiesz już, jak bardzo Twoje wsparcie jest nam potrzebne. Poznaj zasady komunikacji z nami i pamiętaj o nich, kiedy spotkasz kogoś z aparatami na uszach lub implantem słuchowym.

Przeczytaj także tekst