Na co stać Twoje aparaty lub implanty słuchowe?

Jeśli jesteś użytkownikiem aparatów lub implantów słuchowych, dobrze wiesz, że to urządzenia, które pomagają słyszeć i rozumieć więcej, ale nie przywracają naturalnej zdolności słyszenia.

W hałasie, w dużych pomieszczeniach, takich jak np. sala wykładowa, widownia w teatrze, kościół czy dworzec nadal masz kłopoty z rozumieniem mowy, która rozmywa się w otoczeniu innych dźwięków i pogłosie.

Wykorzystaj potencjał Twoich aparatów i implantów!

Producenci protez słuchowych doskonale zdają sobie sprawę z ich niedoskonałości, dlatego współczesne implanty i aparaty słuchowe są wyposażone w tzw. cewkę indukcyjną (induktofoniczną)1.

rysunek implantu usznego

1 – Posiada ją 90% produkowanych obecnie aparatów słuchowych.

 

Jak działa cewka?

Umożliwia ona korzystanie z systemów wspomagania słuchu (pętli indukcyjnych) w miejscach publicznych czy też niesprzyjających warunkach akustycznych. Aby skorzystać z pętli, wystarczy przełączyć aparat lub implant w tryb cewki, a proteza słuchowa połączy się bezprzewodowo z pętlą indukcyjną.
W starszych aparatach cewka jest oznaczona literką T (M – mikrofon, O – wyłączony). W nowszych aparatach cewkę włącza się przyciskiem do prze- łączania programów.
Włączając cewkę indukcyjną wyłączamy mikrofon zewnętrzny i dzięki pętli indukcyjnej łączymy się bezpośrednio z interesującym nas źródłem dźwięku2. Nie słyszymy zatem otaczającego nas hałasu, ale przede wszystkim czysty, dopasowany do ubytku słuchu wykład w auli, kazanie w kościele, sztukę w teatrze, fi lm w telewizji czy rozmowę telefoniczną.

2 – We współczesnych aparatach słuchowych można korzystać też z cewki indukcyjnej bez wyłączania mikrofonu zewnętrznego. Taka funkcja jest przydatna, kiedy chcesz np. słuchać wykładu i rozmawiać z osobą siedzącą obok Ciebie..

 

Co to są pętle indukcyjne

Pętle indukcyjne mogą być osobiste (naszyjne) lub montowane w przestrzeni publicznej. Z tych pierwszych możemy korzystać indywidualnie3, z tych drugich może korzystać nieograniczona liczba osób w tym samym czasie.

Pętle indukcyjne tego drugiego rodzaju montuje się np. na dworcach, stadionach, w kinach, teatrach, punktach obsługi itd. To przewód, który podłączony za pomocą wzmacniacza do źródła dźwięku (mikrofonu, nagłośnienia sali, CD, telewizora) wytwarza pole elektromagnetyczne odbierane przez cewkę, a następnie przekształ- cane przez nią na dźwięk.

na rysunku przedstawiono schemat działania pętli indukcyjnej

3 – Mogą być podłączane do źródła dźwięku przewodem lub współpracować bezprzewodowo, np. dzięki technologii bluetooth.

 

Włącz lepsze słyszenie!

UWAGA: Powiedz protetykowi, że chcesz korzystać z cewki indukcyjnej. Protetycy nie zawsze informują pacjentów o cewce, a nawet ją wyłączają bez porozumienia z pacjentem. Wynika to z braku świadomości, że miejsc z pętlami indukcyjnymi w Polsce przybywa, a w podróży po Europie spotkasz je w bardzo wielu miejscach!

 

Przełączając aparat w tryb cewki,możesz – nie słysząc hałasu w tle:

  • rozmawiać swobodniej przez telefon, korzystając z pętli indukcyjnej wbudowanej w niektóre aparaty telefoniczne (przeważnie w słuchawce aparatu telefonicznego)4
  • słuchać muzyki lub oglądać filmy na komputerze, korzystając z naszyjnej pętli indukcyjnej podłączonej przewodem do gniazda słuchawkowego lub połączonej z komputerem bezprzewodowo – np. przez bluetooth
  • rozumieć przewodnika na wycieczce lub wykładowcę na uczelni, korzystając z pętli indukcyjnej podłączonej do odbiornika systemu FM
  • rozumieć sztukę w teatrze, prelegenta na wykładzie, kazanie w kościele itd., wszędzie tam, gdzie zamontowano przenośną lub stacjonarną pętlę indukcyjną
  • załatwiać samodzielnie własne sprawy w punktach obsługi, gdzie zainstalowano pętlę indukcyjną tzw. okienkową
  • oglądać telewizję, filmy DVD, słuchać radia itp. w mieszkaniu po zainstalowaniu w nim pętli indukcyjnej

znak informacyjny że w danym miejscu jest pętla słuchowa

po tym znaku poznasz, że w danym budynku zainstalowano pętlę indukcyjną

4 – Ważne jest jednak, aby przez przykładanie słuchawki w różny sposób do ucha z aparatem znaleźć miejsce, w którym odbiór jest najlepszy – cewka ze słuchawki znajdzie się najbliżej cewki zamontowanej w aparacie słuchowym.